Dobór odpowiedniej zastawy stołowej jest kluczowy dla uzyskania harmonijnej i miłej atmosfery przy stole. Wyrazista zielona zastawa stołowa to doskonały sposób, aby dodać wnętrzu świeżości i charakteru. W ostatnich latach zieleń wkroczyła na salony wnętrzarskie całkiem pewnym krokiem, warto jednak sprawdzić, do jakich wnętrz pasuje zastawa w takim kolorze. Dowiedz się, jak dobrać zieloną zastawę do stylu Twojego domu i odśwież nią aranżację swojej kuchni i jadalni!
Trend na eko, czyli dlaczego zielona zastawa stołowa jest modna
Ostatnie lata w trendach wnętrzarskich to mocny zwrot ku naturze i ekologii. Rosnąca świadomość i wiedza na temat zmian klimatu sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po elementy, które kojarzą nam się z naturą. Jednym z przykładów takiego nawiązania do ekologii może być zielona zastawa stołowa. Warto jednak postawić na taki design naczyń, który będzie spójny ze stylem wykończenia wnętrza Twojego domu.
Zielona zastawa stołowa wpisze się w różne stylistyki i aranżacje, a wszystko zależy od doboru odpowiedniej formy naczyń, wzornictwa oraz odcieni zieleni. Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje zielona zastawa stołowa i wybierz coś dla siebie!
Zielona zastawa stołowa — do jakiego wnętrza?
Zastawa stołowa w kolorze zielonym zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które chcą nadać swoim wnętrzom wyrazistości, a przy tym podkreślić wartość natury. Zielony to kolor świata przyrody, harmonii i odrodzenia, co sprawia, że świetnie komponuje się z różnymi stylami aranżacji wnętrz. Jednak do różnych stylów pasować będzie inny design naczyń. Jak je dobrać?
Zielona zastawa w stylu rustykalnym — jak ją dobrać?
Styl rustykalny kojarzy się z sielskim i nieco wiejskim klimatem, jest zatem idealnym środowiskiem dla zielonej zastawy stołowej. We wnętrzach rustykalnych dominują drewno, naturalne tkaniny i kolory ziemi i natury, co doskonale współgra z zielenią.
Do stylu rustykalnego warto wybrać naczynia o subtelnym wzornictwie z delikatnymi zdobieniami. Może to być zielona zastawa stołowa wykończona nieregularnymi brzegami, która nawiązuje do rękodzieła. Postaw na odcienie pastelowej zieleni lub szałwii. Zastawa w takich kolorach będzie się pięknie prezentować z dodatkami z drewna czy bambusa.
Zieleń w stylu skandynawskim — wyrazisty akcent kolorystyczny
Styl skandynawski nieustannie jest jednym z najpopularniejszych stylów ostatnich lat. Minimalizm, jasne kolory i naturalne materiały. Zielona zastawa może być ciekawym uzupełnieniem dla dominujących tu bieli, szarości i bieli. Choć styl skandynawski na pierwszy rzut oka jest mocno stonowany, to zielona zastawa stołowa może być ciekawym akcentem kolorystycznym.
Do stylu skandynawskiego warto wybrać naczynia o prostym wzornictwie. Odcienie zieleni powinny być raczej jasne i pastelowe. Subtelny design zielonej zastaw możesz połączyć z lnianymi obrusami i minimalistycznymi dekoracjami. We wnętrzu w stylu skandynawskim zielona zastawa wprowadzi delikatny kontrast, jednocześnie nie zaburzając harmonii stylu.
Stylu glamour i zielona zastawa stołowa — butelkowa zieleń nadaje szyku
Choć zielony kolor kojarzy się z delikatnością, to w zestawieniu z eleganckim wnętrzem w stylu glamour, może on nabrać zupełnie innej mocy. Dobór odpowiedniego odcienia zieleni oraz formy naczyń, może dodać wnętrzu luksusu i wyrafinowania.
Do wnętrza w stylu glamour zielona zastawa stołowa powinna być dobrana w odcieniu głębokiej, butelkowej zieleni. Postaw na naczynia wykończone z połyskiem, np. szkliwione lub z elementami złota lub srebra na krawędziach. Takie naczynia będą niezwykle prezentować się na eleganckim stole pokrytym aksamitnym obrusem pełnym i nieoczywistymi dodatkami.
Zielona zastawa w stylu boho — dodatek doskonały
Styl boho to żywe i wyraziste kolory, różnorodność wzorów i faktur, dlatego będzie doskonałym tłem dla zielonej zastawy stołowej. W przypadku wnętrz wykończonych w tym stylu można pokusić się o odrobinę szaleństwa. Możesz pokusić się o zastawę, w której każde naczynie będzie miało inny odcień zieleni. To sprawi, że wnętrze będzie wyglądać nieco eklektycznie.
Zielona zastawa w stylu boho doskonale prezentować się będzie z tekstyliami o etnicznych wzorach oraz naturalnymi dodatkami wykonanymi z drewna, rattanu czy ceramiki. W przypadku takiego wnętrza zielone naczynia podkreślą swobodny charakter przestrzeni, nadając mu indywidualnego stylu.
Stylu nowoczesny, a zielona zastawa stołowa — czy to dobre połączenie?
Wnętrza wykończone w stylu nowoczesnym charakteryzują się surowością, prostotą i funkcjonalnością. Jednak wcale to nie znaczy, że brakuje w nich miejsca na kolor. Zielona zastawa może dodać takiej przestrzeni ciekawej dynamiki. Do nowoczesnych wnętrz pasować będzie zastawa stołowa o geometrycznych kształtach i niejednolitej barwie. Zielone naczynia będą dobrze prezentować się z kontrastującymi dodatkami np. białym obrusem czy czarnymi dekoracjami.
W chłodnych, nowoczesnych wnętrzach zielona zastawa stołowa może dodać odrobiny życia, nie zaburzając porządku całej przestrzeni.
Zielona zastawa w stylu retro — subtelny dodatek czy mocny akcent?
Styl retro często wykorzystuje odważne kolory, a także mocne wzory. Czerpie on swoje inspiracje z różnych dekad XX wieku. We wnętrzach retro zielona zastawa stołowa może być wprowadzona zarówno jako delikatny i subtelny dodatek, jak i jako mocy, intensywny akcent. Wszystko zależy od designu naczyń, a także odcieniu zieleni, na jaki postawisz.
Jeżeli zależy Ci na delikatnym dodatku postaw na jasne i stonowane zielenie, mogą być to naczynia z łagodnymi motywami roślinnymi. Jeśli wolisz, aby zastawa nadała wnętrzu charakteru wybierz mocniejsze wzory o geometrycznych kształtach i bogatym wzornictwie. Taka zastawa w połączeniu z tekstyliami w styli vintage może być prawdziwym „wow”. Zielona zastawa stołowa w stylu retro może dopełnić całe wnętrze i stać się jego duszą.
Zielona zastawa stołowa może być niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem, jednak aby odpowiednio dopasować ją do poszczególnych stylów wnętrzarskich, warto ostawić na konkretne modele i odcienie. Warto eksperymentować z dodatkami i nie bać się tworzyć aranżacji, które odzwierciedlą Twój indywidualny styl!
Dowiedz się również, z czego jest zrobiona porcelana.