Lubisz kolory i chcesz nieco ożywić swoje wnętrze? Turkusowe talerze dają gwarancję, że Twój salon zyska nieco charakteru, stanie się bardziej oryginalny i ekstrawagancki. Oczywiście same naczynia nie wystarczą, aby odmienić Twoje wnętrze, od czegoś trzeba jednak zacząć, a poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas ich zakupu i czy w ogóle warto się na nie decydować!

Turkusowe talerze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybór zastawy stołowej nigdy nie jest łatwą decyzją, szczególnie jeśli decydujemy się na coś nieco bardziej oryginalnego. Talerze turkusowe wzniosą do naszego salonu nieco światła, kojarzyć się będą w wodą i zdecydowanie przykują uwagę gości. Aby jednak wykorzystać cały ich potencjał, dokładnie przemyśleć musisz kilka kwestii.
Materiał wykonania
Materiał wykonania naczyń ma ogromne znaczenie, ponieważ to od niego zależeć będzie ich jakość, która przekłada się na długość użytkowania. Zawsze staraj się postawić na produkty wykonane z dobrych i sprawdzonych surowców, produkowane przez zaufanych producentów.
Talerze turkusowe będą prezentować się najlepiej jeśli wykonane zostaną z porcelany, ceramiki lub szkła. Surowce te gwarantują odporność na odpryski i blaknięcie koloru, są także bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. To wszystko sprawi, że nasze talerze przez długi czas wyglądać będą jak nowe!
Kształt talerza
Nawet jeśli lubisz eksperymenty i nie boisz się ciekawych rozwiązań, nie zapominaj, że talerze powinny być przede wszystkim praktyczne. Z tego powodu najlepiej postawić na te o regularnych kształtach – okrągłe, owalne czy kwadratowe, które są wygodne w przechowywaniu i myciu w zmywarce.
Kształt talerza decyduje także bardzo często o jego wadze, dlatego dobierz taki rozmiar, który jest racjonalny i praktyczny. Niewskazane są więc wszelkie falbany i zawijasy i mimo że czasem wyglądają naprawdę pięknie, są zdecydowanie niepraktyczne.

Planowane przeznaczenie
Kupując turkusowe talerze zastanów się do czego będziesz chciał ich używać. Jest to kluczowe, ponieważ inaczej wybieramy zastawę, z której chcemy korzystać na co dzień, a inaczej tę przeznaczoną na specjalne okazje. W tym drugim przypadku będzie być ona bardziej wykwintna, a walor estetyczny może przewyższać ten funkcjonalny.
Turkusowe talerze – gładkie czy wzorzyste?
Decydując się na wybór talerzy, musimy przede wszystkim zastanowić się do jakichś elementów naszego mieszkania będą pasowały, a do których zdecydowanie nie i na tej podstawie ocenić, jakie ostatecznie zakupimy.
Zarówno talerze gładkie jak i wzorzyste są bardzo ładne, każde pasują jednak do wnętrz o innym charakterze. Do pokoju, w którym dużo się dzieje, jest mnóstwo dodatków, świateł, wazonów, obrazów, sprzętu i mebli lepiej kupić zastawę bez wzorów – nie wprowadzi ona dodatkowego chaosu i nieco stonuje wyrazistość pokoju.
W przypadku wnętrz minimalistycznych lepiej sprawdzą się talerze wzorzyste – w paski, kropki, nieregularne kształty lub cokolwiek innego, co przypadnie Ci do gustu. Zdecydowanie ożywią one salon, ale pozwolą na jednoczesne zachowanie minimalistycznego charakteru.

Jakie dodatki dobrać do turkusowej zastawy?
Sama zastawa to zdecydowanie za mało żeby sprawić, że nasz stół wyglądać będzie olśniewająco. Aby tak się stało, odpowiednio dobrać musimy także pozostałe dodatki takie jak obrus, wazon, świecie itp., a w przypadku turkusowych naczyń może być to trudne.
Turkusowe talerze zwykle są wystarczająco intensywne i najlepiej nie dobierać pozostałych dodatków w tym kolorze, aby całość nie sprawiała nieco przytłaczającego wrażenia.
Kolory, które dobrze pasują do turkusu to:
- biały – sprawia wrażenie czystości i nieco tonuje intensywność turkusu. Dodaje także elegancji i klasy. Wielu osobom takie połączenie przywodzi na myśl śródziemnomorskie wakacje i urokliwe greckie domy z bielonymi ścianami i intensywnymi turkusowymi elementami;
- beżowy, żółty i kremowy – te kolory są bardzo uniwersalne, dlatego dobrze komponować się będą z niemal wszystkim, a w tym przypadku także doskonale się sprawdzą. Warto jednak postawić na jeden odcień, żeby nie zwiększać kolorystycznego misz-maszu;
- brązowy – jeśli chcesz sprawić, aby Twoje wnętrze było nieco ciemniejsze, warto postawić na połączenie turkusu z brązem. Oba kolory doskonale się uzupełniają i kontrastują tworząc bardzo ciekawe połączenie;
- czarny – połączenie turkusu i czerni sprawdza się doskonale przede wszystkim we wnętrzach bardzo nowoczesnych lub industrialnych i dodaje im dodatkowego charakteru;
- złoto – złoto może być nieco ryzykownym wyborem, ponieważ balansujemy wtedy na granicy kiczu, przesadnej ozdobności, ale też klasy i stylu – wszystko zależy od proporcji i tonów kolorów na które się zdecydujemy. Jeśli dobierzemy je odpowiednio i nie przesadzimy to turkusowe talerze w połączeniu ze złotymi sztućcami będą wyglądać jak z magazynu kreującego najnowsze wnętrzarskie trendy;
- srebro – jest to bezpieczny wybór, pasuje szczególnie do nowoczesnych wnętrz, w których dużo jest metalowych lub szklanych elementów.
Jakich połączeń kolorystycznych najlepiej unikać?
Wbrew pozorom turkusowe talerze pasują do bardzo wielu wnętrz i świetnie komponują się z różnorodnymi kolorowymi dodatkami. Pamiętajmy jednak, że jeśli natężenie barw w naszym salonie będzie zbyt duże, przebywanie w nim stanie się męczące i bardzo szybko może nam się znudzić.
Zdecydowanie odradzam łączenia turkusowej zastawy z intensywnymi i ciemnymi kolorami, takimi jak czerwień, butelkowa zieleń czy fiolet. Nawet jeśli pozornie talerze i obrus o tych barwach mogłyby do siebie pasować, po chwili staną się bardzo przytłaczające i nachalne. Dodatkowo zwykle sprawiają, że wnętrze wydaje się znacznie ciemniejsze i może sprawiać wrażenie nieco przygnębiającego.
Nie jest wskazane także mieszanie i zestawianie ze sobą różnych odcieni turkusu – jeśli chcemy mieć takie dodatki w domu, postawmy na jedną tonację. Inaczej wnętrze nie będzie wyglądało ładnie, a chaotycznie i nieprzemyślanie. Długie patrzenie na podobne, ale jednak inne kolory, które są tak intensywne, może być naprawdę męczące.
Sprawdź też, do jakich wnętrz pasuje zielona zastawa stołowa.