Zasady savoir vivre to podstawowe reguły mówiące o tym, jak powinniśmy zachowywać się przy stole i w towarzystwie innych osób. I chociaż nie każdy zwraca na nie uwagę, a dla niektórych wydają się przesadą, warto poznać kilka podstawowych zasad. Dzięki temu zawsze będziesz zachowywać się stosownie do sytuacji i dasz dobry przykład innym!

Zasady savoir vivre – wygląd zewnętrzny
Nasz strój i postawa ciała są bardzo ważnym elementem zasad savoir-vivre. To, jak wyglądamy ma wpływ na pierwsze wrażenie, jakie wywołamy wśród innych osób. Oczywiście nie chodzi o to, czy komuś spodoba się nasza fryzura lub kolor butów, ale istotna jest stosowność wybranego ubioru.
Idąc na oficjalne spotkanie, rodzinny obiad czy imieniny babci powinniśmy ubrać się odpowiednio do okoliczności. Nie wypada więc przyjść w dresie, domowej bluzie i z nieuczesanymi włosami na kolację do eleganckiej restauracji.
Równie ważne jest to, jak będziemy się podczas spotkania zachowywać. Przywitanie i pożegnanie się ze wszystkim to absolutne minimum, które jest wymagane. Oprócz tego przy stole siedź prosto, nie trzymaj łokci na stole i staraj się rozmawiać z osobami obok Ciebie, nawet jeśli dobrze ich nie znasz. Bardzo niegrzeczne jest korzystanie w trakcie posiłku z telefonu, a jeśli już naprawdę musisz coś sprawdzić, to przeproś towarzystwo i odejdź od stołu.
Zasady savoir-vivre – jak zachować się u kogoś w domu?
Przychodząc do kogoś do domu, niezależnie czy jest to członek naszej rodziny, znajomy, czy obcy, musimy zachowywać się w odpowiedni sposób. Dzięki temu unikniemy niekomfortowych i niezręcznych sytuacji, za które będziemy się później wstydzić.

Przed wejściem wytrzyj lub zdejmij buty
Nikt nie lubi, kiedy wnosi się do domu piasek, śnieg lub błoto z dworu. Jeśli przed drzwiami znajduje się wycieraczka, dokładnie wytrzyj w nią buty, najlepiej jednak w taki sposób, aby gospodarz tego nie zauważył.
Jeśli przychodzisz na spotkanie mniej oficjalne, warto zdjąć obuwie przed wejściem do codziennych części domu, aby nie robić niepotrzebnego bałaganu. Jeśli jednak gospodarz mówi, żebyś wszedł w butach – nie dyskutuj i nie kłóć się z nim.
Nie grzeb w szafach
Zasady savoir vivre dotyczą w takim samym stopniu gospodarza, jak i gościa. Zapraszający powinien więc odebrać od Ciebie płaszcz i powiesić go w szafie. Jeśli jednak tego nie zrobi, zapytaj, gdzie możesz odwiesić kurtkę, zamiast chaotycznie otwierać wszystkie szuflady znajdujące się przy drzwiach wejściowych.
Przy stole zaczekaj na wszystkich
Bardzo niegrzeczne jest rozpoczęcie jedzenia zanim wszyscy nie zasiądą do stołu. Nawet jeśli jesteś bardzo głodny, kultura wymaga zaczekać na pozostałych i zaproponować gospodarzowi pomoc.
Nie jedz zbyt szybko, ani zbyt wolno i jeśli to możliwe, spróbuj dopasować swoje tempo do pozostałych osób przy stole. Dzięki temu możliwe będzie płynne podawanie posiłków, nikt nie będzie czuł się popędzany ani nie będzie bezczynnie siedział przy pustym talerzu.

Zasady savoir vivre, które każdemu mogą się przydać
Zasady savoir vivre wykorzystywane powinny być przez nas na co dzień, a nie tylko podczas uroczystych okazji i od święta. Świadczą one o naszej kulturze osobistej i sprawią, że nie wprawimy nikogo w zakłopotanie.
Nie zostawiaj niedojedzonych resztek na talerzu
Jeśli podczas posiłków jedzenie ułożone jest na półmiskach lub obowiązuje tzw. szwedzki stół, nałóż sobie tylko tyle ile zjesz. Bardzo nieeleganckie jest zostawienie niedojedzonych resztek jedzenia, dlatego lepiej pójść po dokładkę niż coś wyrzucić. Takie marnotrawstwo szczególnie często widoczne jest w hotelach, kiedy goście chcą spróbować wszystkiego, a ostatecznie połowa nałożonego przez nich jedzenia jest zostawiana.
Pamiętaj też, żeby przy stole nie zmuszać nikogo do jedzenia. Każdy ma własne upodobania żywieniowe, a niektóre potrawy mogą jemu szkodzić. Otwarte namawianie innych do kosztowania dań, może wprowadzić ich w zakłopotanie i zepsuć atmosferę przy stole. Jeśli jednak to Ty jesteś gościem, pamiętaj że z szacunku do gospodarza, warto spróbować wszystkiego, co dla nas przygotował.
Używaj serwetki i nie wycieraj buzi w rękaw
Szczególnie małym dzieciom zdarza się wycierać buzię lub nos w rękaw lub rękę. Jest to wyjątkowo nieeleganckie, dlatego do tego celu zawsze używaj serwetki.
Materiałowe chusteczki, przed rozpoczęciem posiłku, możesz rozłożyć na kolanach. Dzięki temu ochronisz swoje ubranie przez ubrudzeniem i zawsze będziesz mieć ją pod ręka w razie potrzeby. Unikaj jednak robienia z serwetki śliniaczka i nie wkładaj go za kołnierzyk koszuli. Nawet jeśli dzięki temu się nie ochlapiesz, jest to zachowanie niestosowne.

Odzywaj się i rozmawiaj z osobami obok Ciebie
Podczas bardziej oficjalnych spotkań, na które zaproszone jest więcej osób, zdarza się, że posadzeni zastaniemy obok kogoś, kogo nie znamy. Zasady savoir vivre nakazują jednak zaangażowanie się w rozmowę, aby umilić czas sobie i innym. Nawet jeśli nie interesuje nas nasz rozmówca, nie możemy dać tego po sobie znać. Warto zadawać pytania, być serdecznym i zaangażowanym.
Oczywiście, jak we wszystkim, także w zabawianiu towarzystwa nie można przesadzić. Nie wypada przekrzykiwać innych osób siedzących przy stole, przerywać im w pół zdania, czy wtrącać się w każdą konwersację.
Pamiętaj też, aby nie mówić z pełnymi ustami, ponieważ możesz się zakrztusić, ale też przypadkiem opluć siebie i osoby siedzące obok. W jednoczesnym rozmawianiu i jedzeniu pomóc może krojenie jedzenia na małe kawałki, które bardzo szybko przełkniesz.
Podziękuj za posiłek i pożegnaj się z gospodarzem
Zasady savoir vivre i kultura osobista nakazują podziękowanie za posiłek po jego zjedzeniu. Będzie to sygnał dla gospodarza, że podane przez niego dania Ci smakowały i że dobrze bawiłeś się na spotkaniu. Podziękowanie nie jest tylko kurtuazyjnym zwrotem, ale może sprawić naprawdę dużo przyjemności.
Zanim opuścisz spotkanie nie zapomnij się pożegnać. Jeśli było na nim dużo osób, niemożliwe będzie zamienienie kilku słów z każdym, ale zdecydowanie podejść trzeba do gospodarza i osobiście poinformować, że już będziesz wychodził. Jeśli spotkanie nie miało bardzo formalnego charakteru, miłym gestem jest napisanie następnego dnia SMS-a z podziękowaniami za udane spotkanie.
Sprawdź też, jak ułożyć serwetki na stole.